jakie-kolory-do-siebie-pasuja-we-wnetrzach

Jakie kolory do siebie pasują we wnętrzach?

Kolorystyka wpływa na wygląd i charakter pomieszczenia, a także na nastrój i samopoczucie osób, które w nim przebywają. Szykowne projektowanie wnętrz wymaga umiejętnego dobierania kolorów. Sprawdź, jak tworzyć efektowne zestawienia kolorystyczne w domowej przestrzeni. 

Aranżacja wnętrza – o czym należy pamiętać?

Wystrój każdego wnętrza zaczyna się od właściwego zaprojektowania przestrzeni. Podłogi, drzwi, futryny i okna powinny współgrać z pozostałymi elementami wystroju. Niezbędnymi częściami aranżacji są wygodne meble i gustowne dodatki. Wyposażenie i dekoracje oferowane przez sklep internetowy Meble Pyka wyróżnia trwałość i wysoka jakość wykonania. Warto pamiętać, że podstawą stworzenia niebanalnej i ciekawej aranżacji bez wątpienia jest odpowiednia kolorystyka. Podczas dekorowania wnętrz najbardziej popularne jest zastosowanie jednego, głównego koloru. Wystarczy zastosować na ścianach barwę dominującą. Jej odcienie świetnie sprawdzą się na obiciach mebli, tekstyliach i dodatkach. Stylizację można dopełnić maksymalnie dwoma dodatkowymi kolorami. 

Koło barw – czym jest? 

Najprostszym sposobem sprawdzonego dobierania kolorów jest skorzystanie z koła barw. Jest to praktyczne narzędzie, które umożliwia stworzenie gustownej aranżacji wnętrza. Koło barw pozwala zrozumieć podstawowe zasady powstawania i mieszania kolorów. W wersji użytkowej występuje jako model złożony z kilku okręgów, które płynnie przechodzą między sobą. 

Koło jest złożone z 12 kolorów, które zostały podzielone na:

  • podstawowe – żółty, czerwony, niebieski,
  • pochodne – powstałe z połączenia dwóch barwy podstawowych; pomarańczowy (żółty + czerwony), zielony (żółty + niebieski), fioletowy (czerwony + niebieski),  
  • powstałe na skutek połączenia barw podstawowych i pochodnych.

Nie występują na nim ani biel, ani czerń, ponieważ są to kolory, które w prosty sposób można łączyć z innymi. Po jednej stronie znajdują się ciepłe odcienie, tj.: czerwony, pomarańczowy i żółty, a po drugiej – zimne, tj.: zielony, niebieski i fioletowy. Temperatura kolorów nadaje pomieszczeniom charakteru i kształtuje klimat.

Zestawienia kolorystyczne we wnętrzach – jak wykorzystać koło barw?

Korzystając z koła barw, można w prosty sposób znaleźć trzy podstawowe zestawienia kolorystyczne: monochromatyczne, pokrewne i dopełniające. Można poznać również połączenia oparte na zasadzie trójkąta.  

Monochromatyczne wnętrza 

Bezpieczne łączenie kolorów pozwala uzyskać harmonijną i jednolitą aranżację wnętrza. Kolory monochromatyczne to różne odcienie tego samego koloru. Monochromatyczne aranżacje zachwycają spójnością i wizualnym ładem. Stosuje się rozmaite odcienie jednego koloru na ścianach, meblach i tekstyliach. Warto sięgnąć po wyraziste dodatki do wnętrza wysokiej jakości, które podkreślą charakter pomieszczenia i wprowadzą niepowtarzalną atmosferę. 

Kolory pokrewne

Kolorystyka pokrewna daje możliwość stworzenia kolorowej, choć jednocześnie stonowanej aranżacji wnętrza. Kolory pokrewne są położone obok siebie. Połączenia tego rodzaju również są bezpieczne, ponieważ poszczególne barwy tworzą spójną całość z subtelnym kontrastem.  

Barwy dopełniające 

Komplementarne zestawienie kolorystyczne pozwoli uzyskać odważną, wielobarwną aranżację wnętrza. Kolory dopełniające działają na zasadzie przyciągania się przeciwieństw – znajdują się naprzeciwko siebie. Kontrastującą aranżację wnętrza i intensywne zestawienie kolorystyczne świetnie przełamią proste, stylowe meble w stonowanych barwach.

Zasada trójkąta

Tercet kolorystyczny umożliwia stworzenie wielobarwnej, harmonijnej aranżacji wnętrza. Delikatnie kontrastujące kolory znajdują się w takiej samej odległości. Metodą na ich znalezienie jest wpisanie w okrąg (koło barw) trójkąta równobocznego, którego wierzchołki wskażą trzy kolory. 

Kolory odgrywają istotną rolę w wystroju wnętrz. Ich odpowiednie zastosowanie daje możliwość stworzenie stylistycznej harmonii w pomieszczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top