Jak wybrać materac?

Wybór materaca sprężynowego powinien być podejmowany odpowiedzialnie, ponieważ komfortowy wypoczynek nocny pozwala czuć się lepiej w ciągu dnia. Ważną rolę odgrywa w tym wygodne łóżko z odpowiednim materacem. Dowiedz się, jaki materac wybrać.

Jak dobrać do siebie materac?

Producenci produkują wiele rodzajów materacy. Na szczególną uwagę zasługują modele na podwójne łóżko. W tym przypadku obciążenie między dwiema osobami jest rozłożone w różny sposób. Jakie parametry wziąć pod uwagę szukając materaca?
Waga – ma istotny wpływ na dobór materaca. Osoby o wadze do 90 kg mogą zakupić dowolny wybrany przez siebie model. Jeśli kategoria wagowa jest wyższa, lepiej wybrać materac o zwiększonym stopniu sztywności.
Wiek – jeden z najważniejszych parametrów przy wyborze materaca. Do 25 roku życia organizm ludzki znajduje się w fazie wzrostu. Średni do twardego materac może być dobrym rozwiązaniem dla tej grupy wiekowej. Kolejny etap rozwoju organizmu przebiega w bardziej zrelaksowanym trybie, dzięki czemu można dobrać model w oparciu o własne preferencje i stan zdrowia. Po 50 roku życia warto przyjrzeć się produktom o parametrach anatomicznych.
Styl życia – zawodowym sportowcom oraz osobom, które na co dzień doświadczają znacznej aktywności fizycznej, zaleca się zwracanie uwagi na twarde materace. Przy niewielkiej aktywności fizycznej wskaźnik anatomiczny nie jest tak znaczący i można go zminimalizować.
Stan zdrowia – przy wyborze materaca warto również wziąć pod uwagę stan fizjologiczny. Jeśli dana osoba ma problemy z kręgosłupem, w szczególności ból w dolnej części pleców, klatki piersiowej lub okolicy szyjnej, wówczas materac o zwiększonej sztywności będzie bardzo korzystny dla organizmu.

Rodzaje materacy

Materace sprężynowe

Ten projekt jest produkowany od ponad 60 lat i nadal jest popularny. Bloki sprężynowe wykonane są z drutu ciągnionego na zimno. Za pomocą specjalnego kleju są połączone ze sobą od góry. Są to tak zwane bloki z zależnymi sprężynami. Rezultatem są niezawodne i mocne materace w przystępnej cenie. Sprężyny mogą być stożkowe i cylindryczne. W projektach niezależnych sprężyny nie są ze sobą połączone. Każda sprężyna w konstrukcji, dzięki swojej izolacji w tkance „szklanej”, dopasowuje się do anatomicznych cech Twojego ciała. Jedyną wadą jest stosunkowo wysoki koszt takich modeli.

Materace bez sprężyn

Są to najtańsze modele. Wykonane są z gumy piankowej. Spanie na takich materacach jest dość miękkie i wygodne, ale z czasem mogą zacząć się wypaczać. Wybierając ten model należy zwrócić uwagę na jakość pianki gumowej lub poliuretanu, z którego wykonany jest materac. W nowoczesnych produktach pianka z pamięcią kształtu służy do tworzenia miękkiej warstwy. Inną popularną opcją są materace lateksowe. Zawierają naturalne włókna. Takie modele są droższe niż odpowiedniki z gumy piankowej, ale jednocześnie wytrzymują znacznie dłużej. Produkty wykonane z naturalnego lateksu są sprężyste, trwałe, hipoalergiczne i anatomicznie wygodne. Do tych modeli zaleca się wybór niezawodnej podstawy ortopedycznej wykonanej z bukowych lub stalowych listew.

Materace klasyczne lub ortopedyczne

Lekarze często zalecają spanie na materacach ortopedycznych. Jednak wiele osób nie zawsze rozumie, jakie są cechy takich modeli. Jednym z powszechnych nieporozumień jest zwiększona sztywność materacy ortopedycznych. W rzeczywistości wszystkie produkty, które równomiernie rozkładają obciążenie kręgosłupa, nazywane są ortopedycznymi. Głównym zadaniem takiego materaca jest naturalne podparcie i podążanie za konturami ciała. W rezultacie poprawia się jakość snu i ogólne samopoczucie osoby. Modele ortopedyczne są w stanie rozłożyć obciążenie w taki sposób, aby zmniejszyć liczbę obszarów uciskających kręgosłup. Jednak nie należy kupować modelu wyłącznie na podstawie tego, co jest napisane na jego etykiecie. Wielu producentów określa swoje modele jako ortopedyczne, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Na co zwrócić uwagę wybierając materac?

Zakres rozmiarów materacy

Zanim kupisz materac, zdecyduj o jego wymiarach. Ważne jest, aby wybrać model pasujący do rozmiaru łóżka. W przeciwnym razie krawędzie materaca mogą wystawać poza podstawę lub mogą nie sięgać do krawędzi łóżka, co również wpłynie na komfort podczas snu. Długość standardowego materaca to 1,9–2 m. Jeśli mówimy o szerokości materaca, parametry od 1,6 do 2 m są standardowe. Ważnym wskaźnikiem jest również grubość produktu, która zależy od rodzaju wypełniacza, a także od obecności lub braku bloków sprężynowych w projekcie. Grubość modeli bez sprężyn wynosi 15–18 cm, a materaców z blokiem sprężynowym 18–24 cm. Przy wyborze modelu należy zwrócić uwagę na maksymalny ciężar, jaki może utrzymać materac.

Sztywność

Kryterium sztywności jest nieco problematyczne, ponieważ preferencje i cechy anatomiczne ludzi są indywidualne. Wiodącym zadaniem przy doborze stopnia twardości materaca jest stworzenie warunków do naturalnego podparcia kręgosłupa w wygodnej pozycji. Nie ignoruj cech fizjologicznych i parametrów wagi osoby. Pozostaje pytanie: jak wybrać materac odpowiedni zarówno dla delikatnej dziewczyny, jak i dużego mężczyzny? Istnieje kilka opcji.
Materace z asymetrycznym wypełnieniem i niezależnymi sprężynami – mogą to być produkty zawierające wypełniacz lateksowy lub włókno kokosowe. Takie wielowarstwowe materace zapewnią obojgu małżonkom komfort podczas wypoczynku.
Modele z blokami sprężynowymi DS. – konstrukcja zawiera duże i małe sprężyny. W zależności od obciążenia uruchamia się blok górny lub dolny, co pozwala zapewnić obu partnerom wygodną pozycję ciała podczas snu.
Bloki sprężynowe o zmiennej sztywności – w tych modelach parametry każdej z podłużnych połówek są różne.
Oddzielne materace o różnym stopniu twardości – takie modele są odpowiednie dla osób o znacznych różnicach wagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top