Jak urządzić wąski pokój?

Wąski i długi pokój to nie lada wyzwanie aranżacyjne. Wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań, które sprawią, że wnętrze będzie wydawało się być bardziej przestronne. Dowiedz się, jak urządzić tego typu problematyczną przestrzeń, by czuć się w niej komfortowo.

Jak urządzić mały wąski pokój?

Małe pokoje o niestandardowych i mało ustawnych metrażach to w szczególności domena bloków mieszkalnych. Nieodpowiednio urządzona wąska przestrzeń może przytłaczać i sprawiać wrażenie tunelu bądź też wagonu tramwajowego. Dlatego tego typu wnętrzom warto poświęcić nieco więcej uwagi i dokładnie zaplanować całość aranżacji. To pozwoli uniknąć standardowych i nudnych rozwiązań, które bardzo często dodatkowo podkreślają mankamenty wnętrza. W problematycznych przestrzeniach najlepiej jest postawić na oszczędność i minimalizm.

Jak pomalować wąski pokój?

Jednym z podstawowych czynników, który ma wpływ na odbiór przestrzeni, jest kolor. Odpowiednie dobranie barw do wąskiego pokoju pozwoli na optyczne jego powiększenie i rozjaśnienia. Jasne kolory dają wrażenie odległości. Ciemne zmniejszą przestrzeń i przybliżają obiekt. Warto zatem pomalować większość ścian na jasny kolor, a na krótszej ścianie zastosować ciemniejszą barwę. 

Jak optycznie powiększyć wąski pokój?

Kolejnym pomysłem może być także pomalowanie ścian w pasy. Pionowe optycznie podwyższą pokój, a poziome na krótkiej ścianie zaburzą perspektywę, sprawiając, że pokój będzie wydawał się być bardziej przestronny.

Dostępne na rynku nowoczesne tapety to również doskonały sposób na optyczne powiększenie wąskiego pokoju. Efekt 3D sprawi, że mały pokój stanie się jasny i przestronny. Fototapety dostępne są na rynku w przeróżnych kolorach i wzorach. Bez problemu zatem dopasujesz motyw do stylu aranżacji.

Jak ustawić meble w wąskim pokoju?

Wyzwaniem w wąskim pokoju jest także jego umeblowanie. Ważne, by meble nie znalazły się pod dłuższymi ścianami. To potęguje wrażenie tunelu, ale jednocześnie znacznie ogranicza możliwości aranżacyjne. Jeżeli zachodzi konieczności ustawienia czegoś przy dłuższej ścianie, koniecznie powinny być to przedmioty odbijające światło. Dobrym posunięciem jest zastosowanie luster, które optycznie poszerzą wnętrze.

Oświetlenie w wąskim pokoju

Kluczowym elementem wąskiego wnętrza jest jego oświetlenie. Odpowiednie światło jest w stanie zdziałać cuda. Najlepiej, by wąski pokój oświetlony był w większości światłem dziennym. Dobrze jest zatem zrezygnować z firanek, na rzecz delikatnych zasłon. Bardzo często, w małych pokojach, okna zlokalizowane są na krótszej ścianie. Zazwyczaj, jej przeciwny bok jest niedoświetlony i ciemny. W takiej sytuacji dobrze jest doświetlić go ciepłym sztucznym światłem.

Materiały w wąskim pokoju

Urządzając mały i wąski pokój należy ograniczyć wszelkie ozdoby oraz unikać bardzo drobnych ozdobnych elementów. Dobrze jest zadbać o wykończenia na wysoki połysk, które odbijając światło będą dawały poczucie przestrzeni. Pokój będzie wydawał się być szerszy, gdy zdecydujesz się na jasne meble w minimalistycznym stylu. Wąskie wnętrza uwielbiają oszczędne w formie aranżacje np.  skandynawskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top