jak-urzadzic-duza-kuchnie

Jak urządzić dużą kuchnię?

Posiadasz przestronną kuchnię i nie wiesz, w jaki sposób ją urządzić? Zastanawiasz się, jak najlepiej zagospodarować dużą przestrzeń? Dowiedz się, jak dobrze zaplanować układ pomieszczenia, aby przygotowywanie i spożywanie posiłków, było wygodne i przyjemne. 

Jaki kolor ścian w dużej kuchni?

Wybrany kolor ścian powinien być przede wszystkim dostosowany do upodobań właścicieli mieszkania. Barwy odgrywają bardzo ważną rolę w pomieszczeniu – odpowiednie kolory nadają wnętrzu charakteru, a także wpływają na samopoczucie domowników. Przy wyborze zabarwienia ścian należy wziąć pod uwagę także inne czynniki, takie jak np. oświetlenie pomieszczenia czy jego wielkość. W dużych wnętrzach można pozwolić sobie na nieco więcej szaleństwa, niż w przypadku mniejszych przestrzeni. Jednokolorowe aranżacje, ozdobione wzorami lub dwa kolory, kontrastujące ze sobą, zapewniają wyjątkowość i tworzą oryginalny efekt. W dużej kuchni świetnie sprawdzi się ciemna kolorystyka, która nieco pomniejszy pomieszczenie i nada mu bardziej przytulnego charakteru. 

Zabudowa kuchenna 

Duża przestrzeń w kuchni oferuje wiele możliwości zabudowy. Aranżując większe pomieszczenie kuchenne, można pozwolić sobie na większą swobodę w doborze elementów. Dobrze jest wtedy wybierać bardziej funkcjonalne meble i sprzęty, umożliwiające łatwiejsze przyrządzanie rozmaitych potraw. Projektując dużą kuchnię, należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi strefami. Duże pomieszczenie często wiąże się ze sporymi odstępami pomiędzy różnymi obszarami, co znacznie utrudnia funkcjonowanie. Najlepiej jeżeli strefa do zmywania naczyń, znajduje się blisko miejsca, w którym przygotowywane są posiłki. Dzięki temu wszystkie przyrządy kuchenne szybko trafią do zlewu, co pozwoli zachować porządek. W takim przypadku dobrze sprawdzą się meble kuchenne wykonywane na wymiar, które tworzone są przez renomowanych producentów meblowych, takich jak np. ernestrust. Całe wnętrze jest wtedy dopasowane do potrzeb domowników, co gwarantuje bardziej praktyczne i wygodne użytkowanie. 

Wyposażenie przestronnej kuchni

Wybierając odpowiedni sprzęt do dużej kuchni, tak jak w przypadku koloru ścian, nie ma żadnych ograniczeń. Można zdecydować się na takie wyposażenie, które spełnia swoje podstawowe funkcje, jak i posiada dodatkowe urozmaicenia.

  • Lodówka – w przypadku dużych pomieszczeń świetnie sprawdzi się lodówka dwudrzwiowa tzw. side by side, która jest znacznie bardziej pojemna. Niektóre modele dodatkowo posiadają ekskluzywny dozownik wody lub kostkarkę do lodu. 
  • Zmywarka – osoby, które posiadają przestronne kuchnie, w przeciwieństwie do osób z małymi wnętrzami, mogą sobie pozwolić na tego rodzaju ułatwienie. Zmywarka w kuchni to spora oszczędność czasu i pieniędzy. 
  • Piekarnik – w każdej kuchni powinien znaleźć się piekarnik, jednak brak ograniczeń dotyczących rozmiaru urządzenia, pozwala wybierać te modele, które często mają dodatkowe funkcje, które umożliwiają np. przygotowywanie większej liczby potraw w tym samym czasie. 
  • Ekspres do kawy – duża kuchnia jest zbawieniem dla wszystkich kawoszy. Spory blat pozwala na zagospodarowanie miejsca na ekspres do kawy, co z pewnością ucieszy wszystkich wielbicieli tego pobudzającego napoju. 

Kuchnia z wyspą

Duża przestrzeń w kuchni to marzenie wszystkich miłośników gotowania. Każdy, kto wyobraża sobie kuchnię idealną, choć raz pomyślał o konieczności umieszczenia w niej wyspy. Taką możliwość mają osoby, dysponujące większymi wnętrzami. Dodatkowy blat zapełnia wolną przestrzeń oraz gwarantuje dodatkowe miejsce do przechowywania sprzętów i akcesoriów. Kuchnie z wyspą to świetne rozwiązanie dla rodzin, które uwielbiają wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków. Dobrze zaprojektowany mebel znacznie ułatwia funkcjonowanie i swobodę poruszania się w pomieszczeniu.

Dekoracje i dodatki kuchenne 

Największą zaletą dużych kuchni jest brak ograniczeń liczbowych dotyczących mebli, wyposażenia czy dekoracji. We wszystkim jednak należy zachować odpowiedni umiar, tak aby wnętrze, pomimo dużych rozmiarów, było przytulne. Dodatki nie powinny wprowadzać zbędnego chaosu, a tworzyć spójną całość z całą resztą pomieszczenia. Oczywiście w przypadku większych wnętrz, nie trzeba się ograniczać w dobieraniu dekoracji. Warto jednak pamiętać, że nawet najbardziej subtelne elementy potrafią odmienić wnętrze. W dużych kuchniach świetnie sprawdzą się:

  • zegary i obrazy ścienne,
  • dekoracje okienne,
  • kwiaty,
  • farby tablicowe.

Odpowiednie rozplanowanie poszczególnych elementów wyposażenia stworzy przestronne i funkcjonalne wnętrze, które będzie zachwycało wszystkich domowników, jak i gości. Taka kuchnia stanie się wizytówką domu, w której każdy chętnie będzie przyrządzał i spożywał posiłki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top