Jak urządzić biuro w domu?

Urządzanie gabinetu wymaga przemyślenia kilku aspektów. Kluczowymi kwestiami są odpowiedni wybór pomieszczenia, a także funkcjonalne ustawienie biurka i pozostałych elementów znajdujących się dookoła. Sprawdź, jak urządzić gabinet w domu, aby w pełni wykorzystać możliwości tego pomieszczenia.

Wymiary pomieszczenia – na co zwrócić uwagę?

Przestrzeń do dyspozycji jest szczególnie istotna. Określenie rozmiaru wnętrza to zarówno odpowiednie pomierzenie szerokości oraz wysokości, jak i zwrócenie uwagi na występujące skosy. W takich pomieszczeniach warto ustawić niskie półki, organizery i gazetniki. Umożliwi to zachowanie porządku, dając dodatkową przestrzeń do schowania niezbędnych rzeczy. W większych gabinetach, w przeciwieństwie do mniejszych, obowiązuje nieograniczona swoboda aranżacyjna. Warto zastanowić się, w jakim pomieszczeniu, stworzyć domowe biuro. Osobny pokój da możliwość wykreowania użytkowej aranżacji. Jednak miejsce pracy można zaaranżować także poprzez wydzielenie fragmentu salonu lub sypialni. W tej sytuacji kącik biurowy nie powinien się zbytnio wyróżniać.

Jaka kolorystyka sprawdzi się najlepiej?  

Wybór barw zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Biuro w domu to pomieszczenie, które powinno pobudzać kreatywność i umożliwiać koncentrację. Kolory powinny sprzyjać skupieniu. Warto wybierać barwy, które odpowiadają indywidualnemu gustowi. Jednak można kierować się także zasadami, przypisującymi konkretnym kolorom określone funkcje:

  • czerwony – pobudzenie do działania, ożywienie, zapewnienie inspiracji,
  • pomarańczowy i żółty – dodanie energii, rozweselenie,
  • różowy – wprawienie w dobry nastrój i poczucie błogości,
  • zielony – uspokojenie, łagodzenie objawów stresu, sprzyjanie koncentracji,
  • niebieski – odprężenie i ukojenie,
  • kobalt oraz indygo – nawiązanie do wiedzy i mądrości; ułatwianie podejmowania decyzji.

Można także zdecydować się na neutralne i stonowane barwy, które działają kojąco i pomagają zachować spokój. Dobór koloru zależy przede wszystkim od upodobań, sposobu jego odbioru oraz od  wielkości pomieszczenia. Niezwykle oryginalnie i efektownie prezentować się będzie fragment ściany pomalowany farbą tablicową, umożliwiającą pisanie po niej kredą, czy farbą magnetyczną, pozwalającą na przyczepianie magnesów.

Jak urządzić nowoczesne biuro w domu?

Planując wyposażenie biura, warto zastanowić się nad tym, jakie meble będą przydatne oraz w jaki sposób je ustawić. Odpowiednio urządzona strefa do pracy będzie sprzyjała produktywności. Niezwykle istotne jest wygospodarowanie właściwej ilości miejsca na biurko oraz przemyślane zaaranżowanie strefy wokół niego. Ważną rolę odgrywać będą także wygodne siedzisko, pozostałe meble oraz elementy dekoracyjne.

Biurko do gabinetu – jakie wybrać?

Pomieszczenie powinno być wygodne i praktyczne. Najważniejszym elementem niewątpliwe jest biurko, które powinno odpowiadać potrzebom wykonywanego zawodu. Powinny zmieścić się na nim sprzęty i urządzenia elektroniczne, akcesoria, artykuły biurowe oraz dokumenty. Najpopularniejsze są:

  • biurka pod komputer ze specjalnymi półkami na monitor oraz na stację komputera,
  • modele narożne z dużym blatem, na którym można umieścić wiele przydatnych przedmiotów,
  • biurko stolik jest pozbawione zamykanych szafek; doskonale sprawdzi się w małych gabinetach,
  • modele wiszące połączone ze ścianą świetnie odnajdą się w niewielkich pomieszczeniach.

Blat może być wykonany np. z drewna, szkła lub metalu. Warto zaopatrzyć się w podkładki, zapobiegające zarysowaniom, plamom i innym uszkodzeniom lub nieestetycznym zabrudzeniom.

Biurko warto ustawić przodem do wejścia – zapewni to komfort, ponieważ możliwa będzie obserwacja wejścia do pomieszczenia. Najlepiej ustawić je bokiem do okna, aby zapewnić dostęp do dziennego światła. Dzięki temu promienie słoneczne nie będą przeszkadzały w trakcie patrzenia w ekran komputera. Optymalne rozmiary biurka to długość 120-160 cm, szerokość 70-80 cm oraz wysokość 75 cm. Dla wyższych osób polecane są modele wysokie na 85 cm. Wybór siedziska zależy od własnych upodobań – można wybierać stylowe, skórzane fotele lub gustowne, drewniane krzesła. Niezastąpiony może okazać się fotel obrotowy dopasowany do wzrostu.

Pozostałe meble biurowe

Szafki, komody i regały umożliwiają uporządkowanie przedmiotów, papierów i druków niezbędnych do efektywnej pracy. Dzięki przemyślanej koncepcji wszystko będzie miało swoje miejsce. W gabinecie przechowywane są różne materiały do pracy, np. książki, dokumenty, teczki, segregatory czy artykuły biurowe. Dlatego aranżacja gabinetu w domu powinna uwzględniać meble z wieloma półkami. Świetnie sprawdzają się zamykane szafy lub pojemne regały. W domowym biurze wszystkie meble powinny być ustawione blisko biurka. Dzięki temu możliwe będzie posiadanie najpotrzebniejszych rzeczy zawsze pod ręką.

Aranżacja miejsca do pracy – jakie dodatki urozmaicą przestrzeń?

Wokół przestrzeni do pracy bez wątpienia nie powinno zabraknąć odpowiedniego oświetlenia. Do lamp najlepiej wybierać żarówki w neutralnej lub zimnej barwie, ponieważ wpłynie to korzystnie na koncentrację i nastawienie do pracy. Plączące się przewody wyglądają mało estetycznie i są niebezpieczne. Warto zamontować listwy, maskownice, prowadnice lub specjalne pudełka porządkujące kable. Ciekawie prezentują się także gniazdka zamontowane w podłodze.

Przestrzeń nie musi być monotonna – wystarczy wprowadzić ciekawe dodatki. Na biurku i półkach można ustawić fantazyjne przyborniki, kolorowe pojemniki lub drewniane skrzyneczki. Na jednej ze ścian warto zawiesić niewielki zegarek. Na blatach mogą znajdować się akcenty wywołujące miłe wspomnienia, np. ramki ze zdjęciami.

Świetnie odnajdą się także plakat, obraz albo napis inspirujący do działania. Tablica korkowa idealnie sprawdzi się jako miejsce do umieszczenia grafika, notatek czy ważnych spraw do załatwienia. Puszyste dywany, pachnące świece i ozdobne wazony nadadzą wnętrzu klimatu, natomiast zieleń w donicach uspokoi i wyciszy. Można zdecydować się na żywą roślinność lub sztuczne kwiaty. Warto zamontować w oknach rolety, które dadzą możliwość swobodnej regulacji ilości dostającego się do środka światła. Zasłonięcie okna pomoże również ograniczyć hałasy docierające zewnątrz.

Domowe biuro to przestrzeń, która powinna zapewniać swobodę i dobre samopoczucie. Każdy ma inne potrzeby, oczekiwania i wymagania wobec miejsca pracy. Aby cieszyć się z estetycznego i wygodnego gabinetu, wystarczy zastosować kilka praktycznych wskazówek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top