jak-przygotowac-altanke-na-sezon-letni

Jak przygotować altankę na sezon letni?

Wysokie temperatury sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Stworzenie przytulnego miejsca w ogrodzie zapewni przestrzeń do odpoczynku, a także rodzinnych czy przyjacielskich obiadów. Najlepszym miejscem do tego jest altana ogrodowa. Można zdecydować się na zakup nowej altany lub przywrócić do życia tę, z której korzystano w poprzednim sezonie letnim. Dowiedz się, jak najlepiej przygotować altankę na lato i nadać jej nowy, piękny wygląd. 

Wiosenne porządki – sprzątanie altany

W okresie jesienno-zimowym nieużywana altana z pewnością będzie wymagała niemałego czyszczenia. To w zasadzie priorytetowa czynność, jaką należy wykonać już w czasie pierwszych cieplejszych dni. Należy odpowiednio posprzątać każdą możliwą część altany ogrodowej, w szczególności pamiętając, o takich miejscach jak:

  • podłoga,
  • sufit,
  • boczne belki.

W miarę możliwości dobrze jest także wyczyścić dach z liści i gałęzi. W tym zadaniu z pewnością pomoże drabina i wąż ogrodowy. Trzeba jednak pamiętać, aby zachować jak największą ostrożność.

Do sprzątania płaskich powierzchni może posłużyć miotła, lub w przypadku większych obszarów – odkurzacz. Najlepiej jednak wybrać sprzęt bezprzewodowy, który nie wymaga podłączenia do gniazdka i gwarantuje znacznie większą mobilność. Pozwala dosięgnąć każdego kąta, dzięki czemu z łatwością usunie się pajęczyny i kurz. 

Renowacja – zabieg odświeżający

Altany ogrodowe, w szczególności te, wykonane z drewna, są bardzo podatne na zmiany temperatur. Brak dostępu do światła słonecznego może powodować zmiany w kolorze drewna, a wilgoć, często obecna w sezonie jesienno-zimowym, prowadzić do próchnienia materiału. W ramach renowacji warto odświeżyć kolor altany. Można także zdecydować się na jej konserwację, pokrywając drewno odpowiednim środkiem. W zależności od potrzeb dostępne są:

  • oleje,
  • impregnaty,
  • lakiery,
  • lazury.

Takie rozwiązanie przeciwdziała powstawaniu grzybów i glonów, a także zatrzymuje proces kruszenia się drewna. Najlepiej jest jednak wybierać sprawdzonych producentów i mieć pewność, że odpowiednio pielęgnowana altana ogrodowa, zachowa swój pierwotny wygląd przez długie lata.  

Dbanie o wyposażenie altany ogrodowej

Zarówno w przypadku gospodarowania nowej altany, jak i odświeżenia starej, należy pamiętać o jej prawidłowym umeblowaniu. Warto wykorzystać meble, które posłużyły już poprzedniego lata, pamiętając oczywiście o ich odpowiednim wyczyszczeniu. Może się ono odbyć w podobny sposób, jak w przypadku odświeżania całej altany ogrodowej. Jeśli meble przez dłuższy czas nie były używane, należy upewnić się, że są w dobrym stanie, tak aby można było używać ich w bezpieczny sposób. Jeśli krzesła lub stół są w jakiś sposób uszkodzone, to warto zainwestować w nowe produkty. To również świetne rozwiązanie, wprowadzające drobną zmianę do zeszłorocznego wystroju.

Pamiętaj o dekoracjach 

Innym sposobem, który pozwala odświeżyć design wnętrza altany ogrodowej, jest umieszczenie w niej odpowiednich dekoracji. Oczywiście można wykorzystać te, schowane w narzędziowni lub pomieszczeniu gospodarczym. Tutaj podobnie jak w przypadku mebli, należy upewnić się, że wszystkie dekoracje są dalej odpowiednie do użytku. Warto sprawdzić, czy ozdoby świetlne nie przepaliły się w czasie zimowych mrozów, a poduszki nie posiadają dziur czy pleśni. Dobrze jest także zaopatrzyć się w nowe świeczki zapachowe, które nadadzą odpowiedni klimat przy wieczornych rozmowach w ogrodzie.

Tak przygotowana altana ogrodowa będzie wyglądać jak nowa i posłuży przez całe lato, zapewniając wyjątkowe miejsce do relaksu. Jeśli jednak altana uległa większemu zniszczeniu, dobrze jest zdecydować się na nowy zakup. Największą uwagę należy zwrócić na precyzyjne wykonanie. Zadbanie o szczegóły ze strony producenta, w czasie tworzenia tego elementu architektury, zapewnia bardzo dobrą jakość produktu oraz późniejsze komfortowe korzystanie z niego. Sklep Kempar oferuje drewniane modele altan ogrodowych, które są starannie wykonane i będą służyć przez wiele lat. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top