Jak odświeżyć ściany?

Gdy ściany są zaniedbane i prezentują się mało estetycznie, nawet najpiękniejsze dekoracje we wnętrzu nie są w stanie zrównoważyć ich kiepskiego wyglądu. Zamiast dbać o detale, zadbaj o podstawy. Jakoś tak przywykamy do wyglądu domowych ścian i nasz wzrok z czasem w ogóle przestaje je dostrzegać, ale gdy tylko się na nich skupimy i się im przyjrzymy, najprawdopodobniej dojdziemy do wniosku, że przydałoby się je trochę odświeżyć. Jak to jednak zrobić? Jak odświeżyć ściany, by znów dobrze się prezentowały i były estetyczną ozdobą mieszkania? Tym tematem będziemy się teraz zajmować. Jeżeli przeczytasz ten tekst do końca, zapewne nabierzesz ochoty na to, by samodzielnie zająć się swoimi ścianami i nareszcie doprowadzić je do porządku.

Przygotuj sprzęt do pracy

Każda praca staje się dużo łatwiejsza i bardziej efektywna, gdy człowiek najpierw odpowiednio się do niej przygotuje. Zanim zabierzesz się do pisania kolejnego artykułu do pracy, parzysz sobie filiżankę kawy, organizujesz biurko i zbierasz wszystkie materiały, z jakich później będziesz korzystać. W przypadku odświeżania ścian potrzebujesz przede wszystkim profesjonalnych narzędzi: dużych i czystych wałków przeznaczonych do malowania, starych gazet, folii zabezpieczającej przeznaczonej do zasłaniania mebli i innych większych przedmiotów, podstawki do mieszania farby, taśm zabezpieczających oraz kilku małych pędzelków. Już teraz wiesz, że niektórych z tych rzeczy na pewno ci zabraknie? W takim razie nie ma co zwlekać, tylko pora ruszać do sklepu. Stwórz listę potrzebnych ci artykułów i ruszaj na zakupy. Niektóre narzędzia na pewno bez problemu pożyczysz też od sąsiada czy kolegi, aby w ten sposób trochę zaoszczędzić.

Przygotuj ściany do malowania

Teraz pora zająć się przygotowaniem samych ścian. Odświeżanie ścian to nie tylko pokrywanie ich nowym kolorem, ale też i ich mycie oraz wygładzanie. Na pewno ich aktualny stan nie jest idealny. Najprawdopodobniej ściany są pokryte wyraźnymi zabrudzeniami, plamami i różnymi mniejszymi lub większymi zanieczyszczeniami, które trzeba z nich usunąć. Zrób to właśnie teraz. Następnie zabezpiecz pozostałe części pomieszczenia, osłaniając je folią lub zaklejając taśmą zabezpieczającą. Jeżeli widzisz, że w ścianach występują jakiekolwiek ubytki (np. po starych gwoździach), teraz jest dobry moment na to, by je załatać, pokrywając je warstwą szpachli. Pamiętaj tylko, by odczekać potem przynajmniej dwadzieścia cztery godziny, zanim jeszcze przejdziesz do malowania. Ściany, które chcesz pokryć farbą, muszą być idealnie suche. W przeciwnym wypadku z tego malowania nic dobrego nie wyjdzie i przysporzy ci ono jedynie niepotrzebnych problemów.

Przejdź do malowania

Jak odświeżyć ściany? Teraz, gdy wszystko masz już gotowe, możesz brać wałek w dłoń i brać się do najcięższej, ale zarazem i najbardziej satysfakcjonującej pracy. Łatwo nie będzie, ale na pewno sobie poradzisz. Praktyka czyni z resztą mistrza, więc im częściej będziesz samodzielnie podchodzić do malowania ścian, tym łatwiej i sprawniej będzie ci to później wychodzić. Możesz też pooglądać różne filmiki instruktażowe, które pokażą Ci krok po kroku, jak to wszystko prawidłowo robić. Ucz się na własnych błędach. Koniec końców na pewno znajdziesz swoją własną idealną metodę na perfekcyjne pokrycie ścian nowym kolorem farby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top