Dywany w nowoczesnych wnętrzach

Dywan to jeden z najbardziej kontrowersyjnych elementów w nowoczesnym wystroju wnętrz. To wielofunkcyjne akcesorium może być używane do różnych celów. Na przykład, dywan sprawia, że podłoga jest cieplejsza w zimnych porach roku i dodaje komfortu pomieszczeniu. Ponadto za pomocą dywanu można ochronić drogi parkiet przed zadrapaniami pozostawionymi na nim przez zwierzęta domowe. Jednak jednocześnie staromodny dywan może zrujnować wnętrze, uczynić go karykaturalnym i nieaktualnym. A dla osób skłonnych do alergii lepiej unikać modeli wykonanych z naturalnych materiałów. Zobaczmy, czy w nowoczesnym i wygodnym wnętrzu znajdzie się miejsce na dywan.

Zalety dywanów we wnętrzach

Przede wszystkim warto zastanowić się nad praktycznymi zaletami wykładziny we wnętrzu. Tak więc wśród wielu niezaprzeczalnych zalet jest izolacja termiczna. Dywany dobrze utrzymują ciepło i poprawiają atmosferę w pomieszczeniu. Kolejną przydatną cechą dywanów jest izolacja akustyczna. Są bardzo często używane przez muzyków podczas dekorowania pomieszczeń do prób. Dywany doskonale pochłaniają dźwięk, więc mniej będziesz wiedział, co dzieje się w mieszkaniu sąsiadów.

Ale dywanów nie należy uważać wyłącznie za relikt przeszłości. Obecnie wielu projektantów używa ich jako sposobu na zagospodarowanie przestrzeni. Przykładowo, gdy kuchnia jest połączona z salonem lub jadalnią, zestaw do jadalni można ustawić na dywanie, wtedy ten funkcjonalny obszar zostanie wyeksponowany. Trzeba jednak wziąć pod uwagę proporcje: na przykład mały dywanik może zgubić się na tle ogromnej sofy.

Nie jest zabronione używanie kilku dywanów jednocześnie: takie niestandardowe rozwiązanie pomoże dodać do wnętrza niezbędne akcenty, a także sprawi, że projekt będzie wyjątkowy. Podczas układania jednego dywanu na drugim lepiej jest wybrać modele o różnych teksturach: jako podstawę można wziąć cienki dywan z gęstym tkaniem, a na wierzchu położyć wełniany dywan z wysokim włosiem. Dotyczy to zwłaszcza wnętrz o tematyce orientalnej lub w stylu eklektycznym.

Dywany można również wykorzystać do wizualnego zwiększenia przestrzeni. Aby to zrobić, musisz wybrać dywany w jasnych odcieniach i zostawić wolny pasek podłogi o szerokości 20-30 cm przy każdej ścianie. Dywan to rodzaj obrazu, który zawsze potrzebuje „powietrza”.

Użytkowanie dywanów

Użycie dywanów we wnętrzu wiąże się z pewnymi konsekwencjami. To w dywanach gromadzi się większość kurzu i brudu z całego pomieszczenia, a ponadto szybko pochłaniają one nieprzyjemne zapachy, co wymaga częstego i dokładnego czyszczenia. Aby zachować porządek, należy kilka razy w tygodniu odkurzyć dywany z obu stron, a także raz lub dwa razy w roku przeprowadzić głębokie czyszczenie; dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistów firmy sprzątającej.

Nowoczesne dywany syntetyczne mogą być odpowiednim rozwiązaniem problemu alergii. Przede wszystkim takie produkty są absolutnie hipoalergiczne, co pozwala na stosowanie ich nawet w pokojach dziecięcych. Ponadto dywany wykonane z materiałów sztucznych nie ustępują naturalnym pod względem zachowywania ciepła i wytłumienia dźwięków, a dzięki specjalnym impregnacjom mniej osadza się na nich kurz i są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Należy zauważyć, że nowoczesne dywany syntetyczne są prawie niemożliwe do wizualnego i dotykowego odróżnienia od modeli wykonanych z materiałów naturalnych.

O czym należy pamiętać przy wyborze dywanu?

Materiał, z którego jest wykonany, odgrywa szczególną rolę przy wyborze dywanu. Oczywiście dotyk dywanu wykonanego z naturalnego jedwabiu, wełny lub skóry jest zawsze bardzo przyjemny. Dodatkowo runo wełnianych dywanów nie pęka, dzięki naturalnej sprężystości, co oznacza, że nie musisz martwić się o to, że odciski z ciężkich mebli pozostaną na dywanie – wystarczy kilkakrotnie odkurzyć dywan, a ślady znikną. Jednocześnie syntetyczne produkty mogą stać się prawdziwym zbawieniem dla alergików, którzy nie chcą rezygnować z dekorowania swojego wnętrza dywanami.

Należy również zwrócić szczególną uwagę na wysokość i gęstość włosia. Każdy lubi miękkie dywany, ale regularne ich czyszczenie to wątpliwa przyjemność. Ponadto w pokoju dziecinnym nie należy używać puszystego dywanu: maluchom będzie trudniej stawiać pierwsze kroki, a sprzątanie tutaj będzie wielokrotnie trudniejsze.

Wybierając wielokolorowy dywan, należy być bardzo ostrożnym i kilkakrotnie pomyśleć, czy taki dodatek pasuje do kolorystyki pomieszczenia. Dywan we wnętrzu może służyć jako jasny punkt, który przyciąga uwagę lub może stanowić neutralne tło dla ciekawych, nietuzinkowych mebli. W nowoczesnych wnętrzach dywany często pełnią rolę akcentu: bardzo pomagają rozrzedzić monotonię i nudę wnętrza. Możliwe jest użycie zwykłych matowych dywanów jako „tła” w prawie każdym pomieszczeniu: nie tylko doda im ciepła i komfortu, ale także zapewnia ciszę – tłumi kroki i dźwięk spadających przedmiotów.

Więcej na temat wyboru dywanu znajdziesz w artykule: Jaki dywan wybrać?.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top